Biyografi

27 Temmuz 1979 tarihinde doğan Tuğrul Ersan, çocukluk yıllarını memleketi olan Kırşehir’de geçirmiştir. Ozanlar diyarı Kırşehir’in abdallık geleneğiyle, bozlaklarla yoğrulmuş müzikal havasını içine çekerek geçirdiği ilkokul yıllarından sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşmiş ve önce TED Ankara Koleji’nden, daha sonra ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nden mezun olmuştur. Halen Ankara’da yaşamaktadır.

Müziğe ilkokul 2. sınıftayken org dersleri alarak başlamış, daha sonra ortaokul ve lise yıllarında klasik gitar, elektro gitar, bas gitar ve yan flüt gibi enstrümanlar üzerine yoğunlaşarak devam etmiştir. Ortaokul ve lise yıllarında müzik derslerini adeta sınıftaki piyanoya yapışık olarak geçirmiş ve bu derslerdeki en aktif öğrencilerden biri olmuştur. Gerek okul bünyesinde gerekse okul dışında çeşitli müzik grupları ve korolar ile bir çok müzikal etkinlik ve konserde yer almıştır.

Üniversite yıllarından itibaren metal/rock müzik tarzına doğru yönelmiş, müzikle daha ciddi ve profesyonel olarak ilgilenmeye başlamıştır. Türkiye’nin ilk deneysel rock gruplarından biri olan Golgota’yı kurmuş ve o dönemde Ankara’daki metal/rock sahnesinde büyük ses getiren bu grupta gitarist, vokalist ve yan flüt icracısı olarak yer almış, çeşitli demo ve albüm kayıtları yayınlayıp konserler vermiştir. Sonraki yıllarda Deli Gömleği, Trafo, Rock Mechanics, Felis, Siyah gibi birçok beste ve cover grubunda yer almış ve bu grupların demo, albüm, konser ve diğer sahne çalışmalarında yer almıştır.

Solo çalışmalarının haricinde 2018 yılında Çalmayın Dedeler isimli retro rock grubunu kurmuştur ve halen bu grubun lead gitaristidir. Ayrıca Ankaralı endüstriyel metal grubu KaiserFaust’un kadrosunda da gitarist olarak yer almaktadır.

Facebook
Instagram